גזעים מסוכנים – לא הגזע מסוכן אלא החוסר בלימוד חשיפה וחינוך

אז מהו כלב מסוכן? בישראל מוגדרים 7 גזעים שנחשבים כלבים מסוכנים : פיטבול, רוטווילר, אמסטף, בולטרייר, סטפורדשייר, דוגו ארגנטינו, פילה ברזילרו, טוסו אינו יפני.

כלבים מסוכנים מוגדרים ככאלו בשל העוצמה איתם הם באים ובשל הבעלים הלא אחראים שגידלו רבים מהם.

מעין נבואה שמגשימה את עצמה…..״כלבים מסוכנים״ לרוב בעלי יכולת פיזית, חזקים ובעלי יכולת לייצר נזק נלקחו על ידי אנשים שהשתמשו בתכונות האלו על מנת לייצר נזק והצדיקו את הרפיוטשיין וחוזר חלילה.

מה היה נהיה מאיתנו אם ככה אנחנו היינו גדלים?

אם היו רודים בנו, כולאים אותנו, דוחפים אותנו ומעודדים אותנו לאלימות?

מה אם כל החיזוקים החיוביים שקיבלנו מילדות היו מגיעים רק אחרי התנהגות אלימה? 

מה אם זו המציאות בה חיינו מינקות ורק אותה הכרנו?

כנראה שגם אנחנו היינו מתנהגים בבריונות, בחוסר נימוס, בכוחניות.

בחינה סטטיסטית שנערכה בארה״ב בין השנים 1982-1994 על בסיס דיווחים עיתונאיים מראה שפיטבולים רוטווילרים אכן אחראים לאחוז גבוה של תקיפות וגרימת מוות.

מהצד השני בבחינות שהאגודה שבודקת את יציבות אופי הכלב ורמת האגרסביות שלו the American Temperament) Test Society) נותנת לדוגמא לפיטבולים ציון יציבות אופי ואגרסביות של 87.4 אחוז לעומת לדוגמא פודלים עם ציון  יציבות אופי ואגרסביות של 76.7 אחוז והבורדר קולי רק עם 56.9 אחוז בלבד.

המסקנה מהצלבת נתונים במחקרים אלו הינה שלמרות כוחם של כלבים אלו, כלבים אלו יציבים כמו הרבה גזעים חביבים אחרים ואפילו יציבים בהרבה מהרבה מהם. הבעיה אם כן היא בגידול ובחינוך ולא באופיים ״המסוכן״. הם לא גזעים מסוכנים.

 מה היה קורה אם היינו מגדלים "גזעים מסוכנים" במקום אחר? בסביבה אחרת? אם היינו חושפים אותם בצורה נכונה? מלמדים אותם להיות חלק, לשלוט בכח שלהם, לתעל אותו לדברים חיוביים לאפשר להם פשוט להיות תוצרים של דרך אחרת

מה אם מיומם הראשון הם היו עטופים באהבה, מתורגלים על בסיס קבוע ומעוצבים לחיים עם אנשים, עם ילדים.

נחשפים פעם אחרי פעם לסוגי אנשים שונים, לילדים על שלל הרעשים וההתנהגות הלא צפוייה שלהם, לזרים שמגיעים אלינו הביתה פעם אחרי פעם ומייצרים חוויה נעימה אצלם כבר מגורות.

מה אם הם היו חיים תחת הבנה מהם הכללים והגבולות של חיים בסביבה אנושית?

אם כל אלו היו מתקיימים, לא היינו מקטלגים אותם "גזעים מסוכנים״ אלא פשוט כלבי משפחה מדהימים כפי שרבים מעידים.

אני פוגש יום יום את אותם ״גזעים מסוכנים״, ברובם הם כלבים מדהימים ורגישים. כלבי משפחה או עם פוטנציאל להיות שכאלו, ולאו דווקא באמת כלבים מסוכנים. 

רבים מהם למרות שנים של חיים מזוויעים בקרבות, ככלבי שמירה הקשורים 24ֿ\7 עדיין מחייכים לאנשים סביבם, נקלטים מהר בבתים שמצילים אותם וצמאים לליטוף, אהבה ולימוד.

אני גם פוגש כלבים מגזעים שונים, חלקם קטנים וחמודים וחלקם בהגדרה דוגמנים על נייר טואלט שגם הם לא עברו תהליך חשיפה נכון, תהליך למידה וחיברות. פודלים, לברדורים, גולדנים וכאלו שהם מעורבים ואני מוצא את אותו תהליך….גור שלא נחשף שהפך למתבגר חששן ולבוגר שמפחד שמייצר תוקפנות במטרה לשלוט במרחב ובהישרדות שלו.

הסיפור פה הוא לא ״הגזע המסוכן״.

הסיפור פה הוא חוסר הידע בגידול גורים, בקריטיות של עיצוב גורים ללא קשר לגזע שלהם, להגעתם לבגרות בה הם תופסים את הסביבה האנושית כדבר נעים.

הסיפור פה הוא על כלבים שמקבלים את הסביבה האנושית על שלל המרכיבים בה לא כמשהו מלא בסטרס.

הוא על כלבים שגדלים כחלק מלהקה אנושית בה יש למידה מבוססת אמון וגבולות וכללים מאוד ברורים של מותר ואסור. 

של למידה ותירגול בשליטה בעבודת הפה והשיניים שלהם, של ההטמעה אצלם שעור של בן אדם הוא רגיש. שאינטרקציות חברתיות שלהם עם אנשים ,כלבים או אחרים נעשות בשליטה.

של חינוך לנימוסים והליכות ע״פ המשפחה שהם נמצאים בה.

הסיפור פה הוא לא ה״גזעים המסוכנים״ אלא ״האנשים המסוכנים״ שלוקחים אותם ללא ידע של מהם הדברים ההכרחיים בחינוכם, איך מלמדים בצורה נכונה ולמה הם זקוקים.

ילדים, אנשים, כלבים ……כולנו זקוקים ללמידה נכונה,לאמון, לביטחון, ליד מלטפת ולגבולות. כשאלו מתקיימים, אז זה ממש לא משנה אם אתה מגדל פודל טוי או פיטבול.

אז אם החלטתם לאמץ או לגדל את אחד מהגזעים המדהימים , ״ המסוכנים״ (או כל גזע אחר) הללו:

  • לימדו עלהם קודם, דעו מה מצפה לכם כשאתם מחזיקים כלב חזק.
  • קריטי!!!!! התחילו חשיפה בגיל מוקדם ככל הניתן. זיכרו שתקופת העיצוב הקריטי אצל גורים         בה כל הקסם של איזה כלב יהיה לי כשהוא יתבגר מתרחשת בין שבוע 3-13. 
  • קריטי!!!! חישפו אותם בצורה חיובית ואינטנסיבית לסוגי אנשים שונים, סוגי רעשים, סיטואציות וכל דבר שכנראה יופיע בחייו של הכלב שלכם.
  • התחילו ללמד מוקדם ובנו הרגלים נכונים הקשורים לחיי היום יום שלכם.
  • בנו סמכות שאינה מתפשרת-הויתור של היום הוא הנורמה של מחר….היו עקביים בלךימוד ובתירגול.
  • קריטי!!!! למדו את הגור/כלב שלכם וויסות נשיכה, עצבו את עבודת הפה שלו עד לבטחון שהוא שולט בכלי הנשק שלו.
  • לוו את התהליך עם איש מקצוע מעולה שיודע כיצד להוביל את הגור/כלב שלכם ואתכם לבגרות נכונה שלו ככלב משפחתי. 

זכרו, זה לגמרי תלוי בנו איזה כלב יהיה לנו והאם הוא יהיה ״כלב מסוכן״.

חשיפה, למידה, עקביות , ידע ואהבה הם המפתחות לגידול גזעים חזקים ככלבי משפחה מדהימים.

רוצים להתייעץ עם מאלף כלבים? צרו קשר ונשמח לעזור!

Play Button

© שי רצר

פיתוח Ben Mordechai אפיון ועיצוב Noy Misgav