על התמכרות לסמים, אמון, שיקום וגור שמנמן אחד

איך פותחים צוהר לליבו של מישהו שחושב רק על לחזור לסמים? איך נוגעים בו? איך בונים עולם חדש המושתת על אמון, כבוד, רגש, אחריות, אמפתיה? איך כלב אחד קטן הצליח להציל בחור שהלך לאיבוד.

פגשתי אותו אחרי חמש פעמים של "כמעטים" ,חמש פעמים שלקח סמים מעבר למה שהגוף שלו היה יכול או רצה לספוג, לפחות חמש פעמים בהן ניסה להפסיק איתם, חמש פעמים שהם סירבו לו וגררו אותו חזרה אליהם. אחרי חיים ברחוב ואחרי שאיבד את האמון בעולם וכמו שזה ניראה גם העולם איבד בו ענין.

 

גבר/ילד שראה כבר הכל אבל רק דרך משקפיים מאוד צבעוניים רווי סמים. מבולבל, לא בוטח באיש, ללא כיוון או רצון ברור לצאת מזה.
פגשתי אותו אחרי שהצוות הקסום שטיפל בו ושימש לו כמשפחה גילה כי קיימת בו סקרנות ואהבה לכלבים וכלבים הרי זה אני.

 

התחלנו לבלות ביחד, ללמוד על כלבים, על עולמם ועל הקשרים הכ"כ מקבילים בין עולם האנשים לעולם הכלבים, על היותנו כ"כ דומים בבסיס, על הצורך שלנו בשייכות, על הצורך שלנו באמון, במילה טובה, על שמישהו יושיט לנו יד ויראה לנו את הדרך בעולם לא ברור. למדנו על אחריות ועל חוויות הצלחה.

הדרך הייתה מתעתעת, דרך של עלייה עם המון ירידות, דרך של תסכול מצידו וגם מצידי. לקח לו זמן להפתח, לבטוח בי ובצוות, לספר לי את החיים שלו, להבין שמילה שלי היא מילה.

 

הדרך לשיקום שלו עברה דרך גורי. גור שמנמן גדול ושובב, כלב לגמרי שלו, אחריות לגמרי שלו ,מישהו שייתן לו אהבה ללא תנאים וללא שיפוטיות. מספר פעמים בשבוע בילינו אני ורוני ביחד, לימדנו את גורי להיות הכלב של רוני, לימדנו איך יושבים ואיך הולכים ברגלי, איך מחכים בסבלנות ואיך לא לועסים בית.

 

גם אני וגורי לימדנו….לימדנו את רוני מהי אהבה ללא תנאים, הזכרנו לו שזה בסדר להרגיש, שזה בסדר לפחד וזה בסדר לבטוח, לימדנו אותו שיש עולם דווקא סבבה שם בחוץ ושיש אנשים שמחייכים, סתם מחייכים ולא בגלל ש"לקחו" משהו, כאלו שרוצים לעזור.
חצי שנה של יום אחרי יום וליקוק אחרי ליקוק ראינו הצלחות קטנות לצד נפילות.

 

קול מוכר ממספר לא מוכר סיפר לי שהוא מצא עבודה, שהוא חזר לגור עם ההורים ושיש לו תכניות ושהוא רוצה ככה וכזה ….והוא הפעם בטוח שיהיה בסדר.

 

הדרך הרגשית הזו, החיבור הזה של נפש לנפש עם בעל חיים שנותן אהבה ללא תנאי, שמסתכל עליך ערום, כמו שאתה באמת, החזירה בחור צעיר עם המון פוטנציאל לדרך נכונה.

 

מאחל לכם רוני וגורי המון הצלחה.

תמיד פה בשבילכם

© שי רצר

פיתוח Ben Mordechai אפיון ועיצוב Noy Misgav