גיל ההתבגרות אצל כלבים

אם אתם הורים לילד מתבגר אתם בטח מכירים את הדלתות הנטרקות בזעם כשמנסים לכפות על המתבגר משהו. את הצורך בלעשות דברים כמו שהם החליטו ולעשות דווקא מול מה שמבקשים מהם. הרטינות. התגובות הלא פרופרצינליות לכלום.

גם הכלבים שלנו חווים גיל התבגרות שלרוב יקרה בין החודשים 5-18 תלוי בגודל הכלב(כלבים קטנים נוטים להתבגר מהר יותר).

פתאום הכלבלב שלנו לא מקשיב, קופץ בפראות על כולם, חוטף אוכל מהשולחן ובכלל…מי אתה ומה עשית עם הגור החמוד שהיה פה ממש לפני רגע? 

המונח המדעי לתקופה זו נקרא ״התנהגות קונפליקט בגיל ההתבגרות״ על ידי מחקר מ 2020 ממספר אוניברסיטאות בבריטניה ואושש שבתקופה זו יש הענות מופחתת משמעותית לביצוע למידה וידע מוקדם שהיה לגור ואותו ביצע בשלמות.

כלבים כמו בני אדם מתוכנתים גנטית להתחיל תהליך של עצמאות כשלב הכרחי לפני שהם עוזבים את הקן המשפחתי וחיים חיים בוגרים משל עצמם. עובדה זו פוגשת את צורת החיים שלנו עם הכלבים הבייתים ….הם פשוט אף פעם לא עוזבים את הבית ובעצם לא ממשים את העצמאות שלהם. אנחנו קובעים עלהם הכלללל. תקופה זו של הצורך בעצמאות שוככת עם הזמן אך מייצרת קונפלקטים בתקופת ההתבגרות. קונפלקטים שנקראים בעיות התנהגות וגורובשל חוסר ידע שלנו והבנה כיצד יש להתנהל לפני ותוך כדי תקופה זו לוותר על המתבגרים הכלביים האלו ולמסור אותם.

נכון…לא כל הכלבים יחוו את גיל ההתבגרות בצורה זהה כמו שלא כל הילדים שלנו טורקים לנו דלתות בזעם. אותו מחקר מוצא כי גורים שחוו מערכת יחסים פחות יציבה ובטוחה עם המטפלים שלהם נמצאים בסיכוי גבוה יותר להגיב בצורה קיצונית יותר בגיל ההתבגרות. דבר שמחזק את ההתעקשות שלי להדרכות גורים מעמיקות כבר כשהגור בן 7-8 שבועות.

זכרו שהמתבגר שלכם חווה תהליך טבעי של התבגרות. הכרות והבנה של התהליך במקום כעס ועונשים יעזרו לעבור את תקופה זו בשלום ולא יעצימו אותה.

כמה טיפים בכל זאת על מנת לעבור את התקופה הזו בצורה נכונה ולא כזו שתחזק התנהגויות שליליות:

בתקופת הגורות:

 1. למדו את הגור שלכם לשהות בתיחום שלו ולהנות מכך.

 2. למדו את הגור שלכם הרגלים נכונים דרך לעיסת צעצועי האכלה. 

3. בססו את האילוף והידע של הגור שלכם על מנת לבנות קשר נכון וסמכות.

בשוטף:

 1. פריקת אנרגיה משמעותית חייבת להיות חלק מחיי היום יום של המתבגר שלכם.

2. לא להזניח שגרת אימונים. זכרו שהגור שלכם עדיין לא מעוצב ועד לבגרותו חובה להמשיך לתרגל סמכות דרך אילוף. המתבגר שלכם יודע כבר היטב את אשר לימדתם אותו. הוא מתנגד לבצע לא בשביל להרגיז אתכם אלא פשוט מונע מהגנטיקה שמהדהדת לו בראש להיות עצמאי ולפרוש כנפיים. לעשות דברים בדרכו שלו ולאו דווקא בדרככם.

3. זכרו שלמרות שהגור שלכם החליף את שיניו עדיין לא כולן ממוקמות היטב ותהליכי גדילה עדיין קורים. הכלב שלכם עדיין עלול לחפש דברים אותם ללעוס על מנת להפיג חוסר נוחות עד בגרות מלאה.

4. בני נוער חיים את הרגע ורוצים רק להנות. אין טעם להתנגח עם מתבגר.מכיוון שאנו כבר יודעין שזוהי תקופה….פשוט הפכו את האימונים לfun אחד גדול. גרמו למתבגר שלכם לרצות להתאמן אתכם.

5. העצמה- הכלבים שלנו תחת שליטה מלאה. כמעט ואין להם חופש לקבל בחירות משל עצמם. אנחנו בוחרים מה הם אוכלים, לאן ומתי הם הולכים, מתי הם הולכים לישון ואיפה.

מתן אפשרויות בחירה במסגרת האפשר נותן לכלב שלכם יכולת להתפתח רגשית נכון ומאפשר לו
לחוות את החופש אותו הוא צריך. אוכל א או אוכל ב? חטיף כזה או אחר? לטייל לפה או לשם?

העצימו וחזקו רגשית את הכלב שלכם בתקופה זו וזכרו בעצמכם שואללהההה….התקופה הזו….לא
היתה פשוטה גם לכם.

גיל ההתבגרות אצל כלבים

הקפדה על בנייה נכונה וחינוך נכון לאורך תקופת הגדילה תביא ליחסי אמון, קרבה וסמכות בגיל ההתבגרות כחלק מתקופה כוללת של התבגרות ותמנע מכם תיסכול ודלתות שנטרקות בזעם אצלכם בבית.

מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב linkedin

מאמרים נוספים

פאזל אוכל

מי לא אוהב פאזלים?

משחק בו מחביאים את האוכל או החטיפים במקומות סודיים שהכלב צריך להזיז, להרים ולרחרח את דרכו אלהם.

תנו להם שעות של פעילות מנטלית מהנה

9.99 $ בלבד(לא כולל דמי משלוח)

רוצים להיות מחוברים אלי?

הישארו מעודכנים ומחוברים אלי ולעשייה היומיומית שלי עם כלבים, דרך הניוזלטר שלי שיתן מידע על גידול הכלב שלכם. הדרכות שיעזרו לכם להיות בעלי כלבים טובים יותר באמצעות: טיפים, הדרכות, מחקרים ומוצרים התנהגותיים יחודיים מהעולם.

הכניסו את כתובת המייל שלכם ואנחנו מחוברים.

    מאמרים נוספים

    Scroll to Top