5 שיטות פרקטיות וקלות ליישום לחינוך כלבים שאתם חייבים להכיר

אם פניתם למאלף כלבים מקצועי עבור חינוך הכלב שלכם, אתם אמורים ליהנות מכלב צייתן יותר ומגיב, אך לא מחייב שזה יישאר כך לעד. למרבה הצער, ברגע שהכלב שלכם מסיים את תהליך האילוף המקצועי, שיפור החינוך שלו ושמירה על האילוף שלו נמצאים בידיים שלכם.

משחקי אילוף כלבים יכולים לתרגל מיומנויות שונות בעזרת בעליהם. הנה 5 דרכים פרקטיות באמצעותן כדאי לכם לשפר את חינוך הכלב וליהנות מתהליך האילוף למשך כל שנות חייו.

 1. תרגול הוא המפתח לכלב צייתן וממושמע

משך הזמן הנדרש לשמירה על חינוך כלבים משתנה בהתאם לאישיות הכלב וליכולת שלכם להיות עקביים. עם זאת, תהיו בטוחים שאימון מאפס ידרוש מכם הרבה יותר מאמצים מאשר שמירה על התנהגות ומיומנויות שנרכשו בעבר.

כדי לשמור על חינוך הכלב שלכם, מומלץ להקדיש 5-10 דקות מידי יום לתרגול ציות לפקודות.

 1. עקביות הינה חיונית לשיפור החינוך של הכלב שלכם

בהמשך לסעיף הקודם, שמירה על עקביות הנה חיונית לקבלת תוצאות מיטביות. חוסר עקביות עלול להניב את התוצאה ההפוכה מזו שאתם רוצים להשיג, ואף לפגוע בתוצאות האילוף. בכל תהליך אילוף של בעל חיים, וכלבים בפרט, הלמידה מושגת באמצעות זיהוי דפוסים. כדי לשמור על עקביות בשיפור חינוך הכלב שלכם, עקבו אחר הטיפים הבאים:

 • רמזים עקביים באילוף כלבים – לתקשורת ואימון יעילים יותר עם הכלב שלכם, נסו להפוך את הרמזים המילוליים, כמו גם הלא מילוליים, לעקביים. זה יקל בהרבה על הכלב שלכם ללמוד פקודות או טריקים חדשים.
 • שמירה על טקסים יומיומיים – כלבים מתמודדים מדי יום עם מצבים מאתגרים ומבלבלים. הם צריכים להמתין בסבלנות לאוכל שלהם, להישאר רגועים במהלך טיול לנוכח אינספור גירויים, ולפעמים להישאר לבד בבית במשך שעות. בעזרת טקסים יומיים אתם יכולים ללמד את הכלב שלכם, שמצבים אלה הם חלק נורמלי של היום, כך שעם הזמן, הוא יתרגל לאתגרים הללו כחלק משגרת היומיום שלו.
 • שיתוף פעולה של כל בני הבית – כשכל בני הבית משתפים פעולה ופועלים באופן אחיד, הכלב לא מתבלבל ולא בוחן את הגבולות. אם אינכם רוצים שהכלב שלכם יתחנן לאוכל בזמן ארוחת הצהריים, וודאו שאף אחד לא מאכיל אותו או מעניק לו יחס מיוחד בזמן הארוחה.
 • הימנעו מהכללות – אם לימדתם את הכלב לשבת במטבח, עליכם לעשות כן גם בחללי הבית האחרים. חללים חדשים מכילים הסחות דעת חדשות, ולכן חיוני לחזור ליסודות וללמד את הכלב כיצד לפעול באופן עקבי במספר מקומות.
 • השתמשו בפקודות באופן מדויק – כלבים מגיבים למילים המדויקות שאתם אומרים. לכן, חשוב להיות עקביים בהוראות שנותנים להם – “בוא לכאן” או “בוא לפה” נשמעים אחרת לגמרי עבור הכלב שלכם. בחרו את המילה שאתם רוצים ללמד אותו והתמידו בה.

 

 1. שחקו עם הכלב לפני שהוא רוכש מיומנויות חדשות

לא מעט מאלפי כלבים מעידים, שמשחק עם הכלב לפני שעת האימון יכולה לסייע רבות בחינוך כלבים והקניית מיומנויות חדשות. אף על פי שזה לא הכרחי, מחקרים מצאו, שכלב מפגין יכולת מיקוד גבוהה יותר לאחר שפרק אנרגיות במשחק, מה שמאפשר לו לרכוש מיומנויות חדשות בקלות.

כמו כן, כלב רגוע מקל על בעליו לתרגל עמו מיומנויות אילוף שונות, וכך, במקום לבזבז זמן בניסיונות לרתום את שיתוף הפעולה של הכלב, הבעלים נהנה מתשומת ליבו ומתרגל עמו מיומנויות כמו מקצוען.

דמיינו איך אילוף כלב נושך יכול להיות קצת יותר קל אחרי שפרק אנרגיות, נרגע ומצב רוחו מרומם.

העיקרון הזה תקף גם בכיוון ההפוך. נמצא כי לכלבים יש סיכוי טוב יותר לשמור על מיומנויות שנלמדו במסגרת מפגש אילוף, אם בעליהם ישחקו אית לאחר סיום האימון. על ידי משחק, הכלב מתעורר ומתרגש, מה שמביא לשחרור אדרנלין ולהפעלת חלקים שונים של המערכת העצבים הסימפתטית שלו, מה שמעורר תאי עצב באמיגדלה (החלק במוח שאחראי על רגשותיו של הכלב ועל זיכרון מסוים), וכך מוגבר הזיכרון שלו לטווח ארוך.

 1. חינוך כלבים – האם ללמד מיומנות חדשה או לחזק מיומנויות שנרכשו בעבר? גם וגם

בכל פעם שאתם מאלפים את הכלב שלכם, אתם צריכים לבחור באסטרטגיה – האם לחזק מיומנויות שכבר נרכשו כדי להטמיע ולבסס אותן או ללמד אותו משהו חדש.

לא מעט בעלים של כלבים מזניחים את נושא התחזוקה, אך גם התחזוקה וגם רכישת מיומנויות חדשות חשובות באותה מידה. הכלב שלכם הוא יצור חי. הוא יבחן אתכם רבות, וללא תחזוקה הכשרתו לא תישמר. מצד שני, הוא מתפתח ומשתנה לאורך חייו, ולכן חיוני להמשיך ללמד אותו מיומנויות חדשות כל הזמן.

 1. הימנעות מטעויות נפוצות בשיפור חינוך הכלב שלכם

עד כה ציינו מה כדאי לעשות כדי לשפר את חינוך הכלב שלכם. אך לא פחות חשוב מכך, עליכם להימנע מ- 3 הטעויות הנפוצות שהרבה מאוד בעלים נוטים לעשות בחינוך כלביהם:

 • מחכים יותר מידי זמן עם אילוף הכלב – גורים ניתן להתחיל לאלף מגיל 8 שבועות, אך גם אם לא התחלתם בשלב כל כך מוקדם, אף פעם לא מאוחר. לא מעט בעלי כלבים נוטים לחשוב שכלב בוגר לא ניתן לאילוף. זו טעות, ולמעשה, ניתן לאלף כלב גם במהלך חייו הבוגרים. כדי לעשות זאת נכון, אתם זקוקים למאלף כלבים מקצועי ומיומן.
 • נוקשות בחינוך הכלב – הכלב שלכם הוא יצור חי, וככזה, הוא זקוק להרבה חום, אהבה וחיזוקים. חינוך נוקשה מידי עלול לפגוע בבריאותו הרגשית ולגרום לבעיות התנהגותיות שונות. הימנעו מנוקשות יתר, בעיקר בעת אילוף גורים לצרכים. כמו ילדים, גם לגורים יכול לברוח לפעמים. אם הכלב שלכם עשה צרכים על השטיח, זה לא בהכרח מעיד על בעיית התנהגות, יכול להיות שהוא פשוט לא הצליח להתאפק.
 • חוסר סבלנות – כמו בני אדם, גם הכלב שלכם עלול לטעות, להתבלבל ואפילו לבדוק את הגבולות. היו סבלניים, וגם אם הוא משתובב או מנסה למתוח את הגבולות, זה לא בהכרח אומר שהחינוך שלו לקוי, אלא שזה הזמן להקפיד על העקביות בחינוך.

מוזמנים לשתף

מאמרים נוספים

פאזל אוכל

מי לא אוהב פאזלים?

משחק בו מחביאים את האוכל או החטיפים במקומות סודיים שהכלב צריך להזיז, להרים ולרחרח את דרכו אלהם.

תנו להם שעות של פעילות מנטלית מהנה

9.99 $ בלבד(לא כולל דמי משלוח)

רוצים להיות מחוברים אלי?

הישארו מעודכנים ומחוברים אלי ולעשייה היומיומית שלי עם כלבים, דרך הניוזלטר שלי שיתן מידע על גידול הכלב שלכם. הדרכות שיעזרו לכם להיות בעלי כלבים טובים יותר באמצעות: טיפים, הדרכות, מחקרים ומוצרים התנהגותיים יחודיים מהעולם.

הכניסו את כתובת המייל שלכם ואנחנו מחוברים.

  מאמרים נוספים

  יש לך שאלה?

  Scroll to Top